Upadłość konsumencka – czym jest?
Aktualnie istnieje prosta ścieżka do umorzenia znacznej części zadłużenia przez osoby fizyczne nieprowadzące aktualnie działalności gospodarczej. W ramach usług Kancelarii świadczymy pomoc w zakresie oceny możliwości złożenia takiego wniosku, przygotowania dokumentów do sądu, a także wsparcia w toku postępowania o ogłoszenie upadłości oraz czynności przed syndykiem.
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej złożyć może jedynie osoba fizyczna nieprowadząca aktualnie działalności gospodarczej. Zatem po wykreśleniu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) byli przedsiębiorcy zyskują możliwość złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej – okres czasu który upłynął od chwili wykreślenia ich z CEIDG nie ma w tej sytuacji znaczenia. Możliwość złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej stanowi uprawnienie każdego konsumenta, przez co brak jest przewidzianych w tej kwestii terminów, które wykluczałyby złożenie takiego wniosku, nawet jeżeli sprawa ma dotyczyć zadłużenia sprzed wielu lat.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej daje szanse na umorzenie znacznej części zadłużenia – nawet do 90% istniejących długów. Długość spłaty zależy od oceny przez sąd podstaw niewypłacalności – dłużnicy, którzy doprowadzili do niej nieumyślnie mogą liczyć na plan spłaty nie przekraczający trzech lat, dłużnicy, którzy doprowadzili do niewypłacalności umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa otrzymują plan spłaty na okres do siedmiu lat. W wyjątkowych przypadkach, dłużnicy którzy celowo wyzbyli się majątku mogą otrzymać odmowę oddłużenia. Również osoby, które w ciągu ostatnich 10 lat otrzymały umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej, nie mogą liczyć na ponowne orzeczenie.
Możliwe warianty procedowania:
- Uproszczona upadłość konsumencka
Procedura uproszczona jest podstawowym sposobem prowadzenia postępowania wobec konsumentów. Uproszczona upadłość konsumencka charakteryzuje tym, że postępowanie upadłościowe prowadzone jest przez syndyka - Układ na zgromadzeniu wierzycieli
W przypadku, gdy dłużnik posiada możliwości częściowej spłaty wierzycieli, a chce ważnie dla niego składniki majątku może złożyć wniosek o zawarcie układu z wierzycielami, w którym zostaną określone zasady spłaty zobowiązań – przyjęcie układu może pozwolić na zabezpieczenie majątku, który w zwykłym postępowaniu upadłościowym zostałby sprzedany przez syndyka. - Postępowanie na zasadach ogólnych
Gdy dłużnik posiada majątek znacznego rozmiaru lub gdy wobec dłużnika występuje wielu wierzycieli, bądź gdy stan faktyczny dłużnika wskazuje na wysoki stopień skomplikowania sąd rozpoznający wniosek może zadecydować o prowadzeniu postępowania na zasadach ogólnych, tj. wedle zasad stosowanych w sprawach dotyczących przedsiębiorców.
Wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości skutkuje rozpoczęciem procedury, której głównym wykonawcą jest syndyk. Celem syndyka jest przede wszystkim ustalenie składników i ich wartości w majątku upadłego. W dalszej kolejności składniki majątku ulegają likwidacji poprzez ich upłynnienie, celem zaspokojenia wierzycieli objętych postępowaniem. Wierzyciele dokonują także w trakcie postępowania zgłoszeń swoich wierzytelności, które przesyłane są do syndyka bezpośrednio, co pozwala mu na oszacowanie rzeczywistej wartości zobowiązań upadłego.